croatia canada

Vicecampioana mondială Croația s-a impus categoric în meciul cu Canada de la Cupa Mondială din Qatar câștigând cu 4-1.

După egalul din prima rundă cu Maroc, croaţii s-au impus în duelul cu cei din Canada, după ce nord-americanii au deschis scorul în minutul doi, prin Alphonso Davies. Fundaşul lu Bayern Munchen a marcat printr-o lovitură superbă de cap, la care portarul croat nu a avut nicio şansă.

Croaţia a restabilit egalitatea în minutul 36. Adrej Kramaric a reuşit golul de 1-1, iar pe final de primă repriză, Marko Livaja a marcat pentru 2-1! În minutul 70, Kramaric a reuşit „dubla”, Ivan Perisic fiind cu pasa decisivă, la fel ca la primul gol.

Ulterior, în minutele de prelungire, croaţii au fost letali pe contraatac şi au marcat pentru 4-1, prin Lovro Majer.

Croaţia este pentru moment liderul grupei, însă calificarea se va juca în ultima etapă, după ce Marocul a întrecut Belgia cu 2-0. Canada nu mai are nicio şansă de a merge mai departe, la a doua sa prezenţă la Cupa Mondială (după 1986).

Ultimele meciuri din grupă se vor juca pe 1 decembrie, Croaţia - Belgia (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan, 17:00) şi Canada - Maroc (Al Thumama Stadium - Doha, 17:00).

Croația 4-1 Canada | Grupa F | Cupa Mondială FIFA Qatar 2022 | Rezumat video

Urmărește cele mai importante momente din meciul dintre Croația și Canada disputat pe Stadionul Internațional Khalifa, Al Rayyan, duminică, 27 noiembrie 2022. Imagini oferite de FIFA+

Au marcat: Andrej Kramaric (36, 70), Marko Livaja (44), Lovro Majer (90+4), respectiv Alphonso Davies (2).

Ar-Rayyan, Khalifa International Stadium: 44.374 spectatori