spania germania

Spania și Germania au încheiat la egalitate, scor 1-1, marele derby al grupelor Campionatului Mondial din Qatar.

Spaniolii au început mai bine prima repriză, având posesia și situațiile mai periculoase, în ciuda puținelor șuturi pe spațiul porții. Golul a venit abia în minutul 62, când Alvaro Morata a deviat excelent în plasă centrarea lui Jordi Alba.

Cu Germania mai periculoasă în repriza secundă, ratând și mai multe șanse bune de gol, egalarea a venit pe final, după ce Fullkrug a șutat superb sub bară, în minutul 83.

Dacă pentru Spania este suficient un egal în ultima partidă cu Japonia, Germania are neapărat nevoie de victorie în partida cu Costa Rica, sperând totodată ca japonezii să se încurce.

Rezultatul a fost unul echitabil între cele două foste campioane mondiale, după golurile marcate de Alvaro Morata (62), respectiv Niclas Fuellkrug (83). Cele două formaţii veneau după debuturi complet diferite.

Campioana mondială din 2010 a marcat prima, în min. 62, prin Morata, la mai puţin de zece minute de la intrarea sa, cu o reluare din 6 metri la colţul scurt, la centrarea lui Jordi Alba. Asensio a trecut pe lângă golul desprinderii (65), şutând peste de la 17 metri.

Germania s-a aruncat apoi în atac cu toate forţele şi a creat pericol în min. 73, când Fuellkrug a fost aproape să reia din 6 metri la centrarea lui Musiala. Câteva secunde mai târziu, Musiala a fost găsit bine de Sane în careu, dar a şutat în Unai Simon (73).

Echipa lui Hansi Flick a reuşit egalarea în min. 83, prin Fuellkrug, cu un şut din careu, după o minge pasată de Musiala.

Spania 1-1 Germania | Grupa E | Cupa Mondială FIFA Qatar 2022 | Rezumat video

Urmărește cele mai importante momente din meciul dintre Spania și Germania disputat pe stadionul Al Bayt, Al Khor, duminică, 27 noiembrie 2022. Imagini oferite de FIFA+

Au marcat: Alvaro Morata (62), respectiv Niclas Fuellkrug (83).

Al Khor, Al Bayt Stadium: 68.895 spectatori

Au evoluat echipele:

Spania: 23. Unai Simon - 20. Dani Carvajal, 16. Rodri, 15. Aymeric Laporte, 18. Jordi Alba (14. Alejandro Balde, 83) - 9. Gavi (12. Nico Williams, 66), 5. Sergio Busquets (căpitan), 26. Pedri - 11. Ferran Torres (7. Alvaro Morata, 54), 10. Marco Asensio (8. Koke, 66), 21. Daniel Olmo. Selecţioner: Luis Enrique.

Germania: 1. Manuel Neuer (căpitan) - 5. Thilo Kehrer (16. Lukas Klostermann, 70), 15. Niklas Suele, 2. Antonio Rudiger, 3. David Raum (23. Nico Schlotterbeck, 87) - 6. Joshua Kimmich, 8. Leon Goretzka - 10. Serge Gnabry (18. Jonas Hofmann, 85), 21. Ilkay Gundogan (19. Leroy Sane, 70), 14. Jamal Musiala - 13. Thomas Muller (9. Niclas Fuellkrug, 70). Selecţioner: Hans-Dieter Flick.