croatia maroc

Croația și-a încheiat parcursul de la Campionatul Mondial din Qatar 2022 cu un succes în finala mică, 2-1 în fața selecționatei Marocului.

Vicecampioana mondială din 2018 s-a impus meritat în faţa revelaţiei ediţiei actuale, Marocul, rămasă fără suflu pe linia de sosire.

Partida de pe Khalifa International Stadium a început cu greşeala lui Bounou, care a fost aproape de autogol în minutul 3 şi a continuat cu golul lui Gvardiol, cap la o recentrare, tot cu capul, reuşită de Perisic. 1-0 pentru Croaţia în minutul 7, un avantaj de care europenii nu s-au putut bucura foarte mult timp.

În minutul 9, Achraf Dari a profitat de respingerea greşită a lui Majer şi a egalat. Au urmat ocaziile lui Modric şi En Nesyri, pentru ca în minutul 42 croaţii să preia conducerea. Şut senzaţional al lui Orsic şi gol de generic pentru 2-1 la pauză.

Partea secundă a fost mai calmă. Livakovic a intervenit foarte bine în faţa lui En Nesyri, în minutul 75, iar ambele echipe au cerut câte un penalti – croaţii la contactul dintre Amrabat şi Gvardiol, iar marocanii la duelul lui Hakimi cu Petkovic. Kovacici a şutat pe lângă poartă în minutul 87, când a trecut uşor de Hakimi, şi Croaţia a învins cu 2-1, câştigând medalia de bronz a Cupei Mondiale din Qatar.

Echipa condusă de Zlatko Dalic ocupă din nou locul al treilea la finalul turneului, la fel ca în 1998. Luka Modric a obținut medalia de bronz la ultimul meci din carieră la Mondial.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în faza grupelor la turneului final din Qatar, când scorul a fost egal, 0-0.

Marocul este prima echipă arabă şi africană care a atins semifinalele Cupei Mondiale, iar selecţionerul Walid Regragui este primul antrenor arab care conduce o echipă naţională în faza eliminatorie a Cupei Mondiale.

Africanii nu au primit gol de la un adversar la ediţia din Qatar până în semifinale, singurul gol încasat până atunci fiind autogolul lui Nayef Aguerd în meciul cu Canada.

Echipele de start:

Croația: 1. Livakovic – 2. Stanisic, 24. Sutalo, 20. Gvardiol – 18. Orsic, 7. Majer, 10. Modric (c), 8. Kovacic, 4. Perisic – 14. Livaja, 9. Kramaric. Selecționer: Zlatko Dalic

Rezerve: 12. Grbic, 23. Ivusic – 3. Barisic, 5. Erlic, 6. Lovren, 11. Brozovic, 13. Vlasic, 15. Pasalic, 16. Petkovic, 17. Budimir, 19. Sosa, 21. Vida, 22. Juranovic, 25. Sucic, 26. Jakic

Maroc: 1. Bono – 2. Hakimi, 20. Dari, 18. El Yamiq, 25. Attiat-Allah – 4. Amrabat – 11. Sabiri, 23. El Khannous – 7. Ziyech (c), 19. En Nesyri, 17. Boufal. Selecționer: Walid Regragui

Rezerve: 12. Munir, 22. Tagnaouti – 5. Aguerd, 6. Saiss, 8. Ounahi, 9. Hamdallah, 10. Zaroury, 13. Chair, 14. Abdoukhlal, 15. Amallah, 16. Ez Abde, 21. Cheddira, 24. Bonoun, 26. Jabrane

Croația v Maroc | Play-off pentru locul trei | Cupa Mondială FIFA Qatar 2022™ | Rezumat video

Urmărește cele mai importante momente din meciul dintre Croația și Maroc disputat pe Stadionul Internațional Khalifa, Al Rayyan, sâmbătă, 17 decembrie 2022. Imagini FIFA+